cart icon

Eko odzież. Jak zostać świadomym konsumentem?

Czy ubrania zanieczyszczają środowisko?

Najczęściej kojarzonym wrogiem środowiska naturalnego jest przemysł paliwowy oraz nadprodukcja plastiku. Niewiele osób zdaje sobie sprawy, że branża odzieżowa jest również u szczytu niechlubnej listy największych trucicieli.

Sama produkcja tekstyliów jest również jednym z ważniejszych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Olbrzymie ilości kiepskiej jakości odzieży tworzone jest wysokim kosztem ekologicznym i etycznym. Ich produkcja uległa podwojeniu w ciągu raptem 15-20 lat na co największy wpływ miały narodziny tzw. fast fashion, czyli światowych marek modowych z bardzo tanią odzieżą i praktycznie comiesięczną wymianą kolekcji. Niska jakość i szybkie niszczenie tych ubrań powoduje oczywiście ciągły, nieprzerwany popyt. Obecnie świat zużywa cztery razy więcej ubrań niż 20 lat temu.

Organizacja Ellen MacArthur Foundation opublikowała raport dotyczący branży odzieżowej, który mówi, że do odzysku trafia mniej niż 1% zużytej odzieży. Jeszcze 15 lat temu ubranie, zanim trafiło do śmieci, założyliśmy ponad 35% razy częściej niż teraz. Podczas prania odzieży z włókien sztucznych, uwalniają się z nich do kanalizacji, a później do zbiorników wodnych i oceanów mikrocząsteczki plastiku. Są one wchłaniane przez plankton w oceanach, a na końcu, przez łańcuch żywieniowy, trafiają na nasze talerze. Włókna naturalne, takie jak jedwab, len czy bawełna, są pod tym kątem lepsze, jednak nadal w procesie ich produkcji zużywa się duże ilości zasobów oraz niestety tony toksycznych barwników i wybielaczy.

jak zostać świadomym konsumentem - Eko odzież. Jak zostać świadomym konsumentem? fot.
jak zostać świadomym konsumentem

Czy są ubrania ekologiczne?

Wiadomo, że musimy się w coś ubierać. A nawet czasem mamy po prostu ochotę, by kupić sobie coś nowego. Jednak możemy robić to lepiej, a nawet musimy – dla dobra naszej planety.
Przede wszystkim trzeba nakłonić całą branżę do współpracy przy opracowaniu nowego modelu gospodarowania tekstyliami. A ten powinien uwzględniać m.in. wydłużenie sezonu modowego czy inne rzeczy sprawiające, że nowy ciuch założymy częściej zanim wyrzucimy go do kosza na śmieci. A najlepiej by było, gdyby w ogóle tam nie trafił. Można go przecież oddać komuś czy odsprzedać.

Konsumenci powinni zostać uświadomieni w zakresie istnienia i możliwości wyboru alternatyw w duchu slow fashion. Większość ludzi nie wie nawet dokładnie co kupują i jak dany produkt powstaje. Przeciętny konsument zwykle nie jest świadomy, że tekstylne odpady powstają już na poziomie fabryk. Niewiele osób też pewnie zdaje sobie sprawę, że materiały takie jak akryl, nylon czy poliester produkowane są z ropy naftowej. A to oznacza, że czas ich rozkładu to minimum 20-200 lat. A właśnie z poliestru i innych syntetycznych włókien wykonane jest ponad 60% wszystkich sprzedawanych ubrań.

Co wybierać w duchu slow fashion?

A przede wszystkim jako konsumenci powinniśmy zwracać uwagę na jakość materiałów. Te lepsze mają dłuższą żywotność i wytrzymają większą ilość prań. Starajmy się zwracać uwagę na kraj pochodzenia ubrań i wybierać te uszyte bliżej. Sztuczne włókna sprawdzają się lepiej np. w odzieży sportowej, jednak w ubraniach codziennych stawiajmy na naturalne włókna, w tym len i konopie, które w uprawie potrzebują mniej wody niż bawełna. Jeśli są dostępne wybierajmy również tkaniny z recyclingu.
Co cieszy to, że coraz więcej powstaje grup na Fb wymieniających się odzieżą, sprzedających ubrania, które leżą w szafie i też coraz częściej konsumenci szukają małych, polskich marek, szyjących lokalnie.

jak zostać świadomym konsumentem - Eko odzież. Jak zostać świadomym konsumentem? fot.
jak zostać świadomym konsumentem

Branża mody powinna zacząć w większym (a docelowo w głównym) stopniu opierać się na zasadach gospodarki obiegu zamkniętym - czyli na innowacyjnych sposobach projektowania produktów, zmniejszających powstające odpady, na ponownym ich przetwarzaniu i wykorzystywaniu dostępnych już półśrodków. Recykling tekstyliów wciąż nie jest zbyt popularny, ale znajduje się na fali wznoszącej.
Przeczytaj także więcej o tym, czym jest moda cyrkularna.


Waste-me-not to ubrania z 100% bawełny z recyclingu oraz upcyclingowanych tkanin naturalnych. Farbowane barwnikami roślinnymi. Biodegradowalne, przyjazne skórze. Wyprodukowane w szacunku do ludzi i środowiska. Każdy produkt u nas dostępny został stworzony z uważnością i pasją, aby zapewnić jak najwyższa jakość i jak najmniejsze zużycie zasobów. Szyjemy w małej, rodzinnej szwalni pod Łodzią.
Do wysyłki używamy opakowań z 100% recyclingu.